wtorek, 14 września 2010

Hsinchu/Miaoli: Ku Chi Feng, Sanfeng Charcoal Kiln, Fuxing Old Town, (...) - #1/2


[read this article in English]

Wrzesien 14th 2010 - odbylem wycieczke motocyklem z Hsinchu do Miaoli i spowrotem. Celem wyprawy byl rejon gorski zwany Gora Glowy Lwa (chin. 獅頭山), ale w sumie na calej trasie zwiedzilem 6 miejscowek:
    1. Park Ku Chi Feng(Chin. 古奇峰, pinyin: GiQi Feng)
    2. Piec Sanfeng(Chin. 三峰炭窯)
    3. Starowke w Fuxing (Chin. 富興老街)
    4. Jezioro Emei (Chin. 峨嵋湖) in Emei Township
    5. Swiatynie Quanhua na Gorze Glowy Lwa(Chin. 獅頭山勸化堂)
    6. Starowke w Beipu

Ten post jest pierwszym z dwoch i obejmuje 3 pierwsze miejscowki. Wszystkie miejsca stagowane sa na mapce ponizej:


Pokaż Bike Trips: 2010-09-14, Hsinchu - Lion Head Mt na większej mapie


 
1. Park Ku Chi Feng (chin. 古奇峰, pinyin: Guqi Feng)
Park Ku Chi Fengzlokalizowany jest w Poludniowo-Zahodniej czesci miasta Hsinchu. Rozciaga sie na powierzchni 10 ha, w sasiedztwie dwoch innych popularnych turystycznie miejscowek: gory Eighteen Peaks Mt, oraz Jeziora Qing Cao. Ku Chi Feng uznaje sie za jedyny na Tajwanie park rekreacyjny pelniacy jednoczesnie funkcje religijne. Charakterystycznym elementem krajobrazu parku jest 120 metrowa statua Kuan Kung wzniesiona w 1990.
Park Ku Chi Feng lezy w malowniczej dzielnicy Baoshan, ktora stanowi przedmiescia Hsinchu od strony Parku Technologicznego. Jest to jeden z 8 oficjalnych top krajobrazow w miescie, i przy tej okazji zostanie omowiony ze szczegolami w oddzielnym artykule poswieconym wspomnianej osemce. Dzisiaj odwiedzilem tylko czesc parku, w ktorej znajduje sie park rzezb i tzw. jaskinia Buddy.
INFO: park ten pojawia sie w internecie w tlumaczeniu na angielski jako 'Gucci Hill/Peak/Gaze/Park' :P

Ponizej kilka fotografii z dzisiejszej wizyty:






2. Piec Sanfeng (chin. 三峰炭窯)
Bedac jeszcze w domu przed wyprawa i planujac trase przy komputerze przypadkowo natrafilem na bardzo ciekawa fotografie w serwisie Panoramio autorstwa pewnego kogos o pseudonimie calvin_TH3 (link), ukazujaca ciekawa konstrukcje przypominajaca chate z gliny i trawy :D


Fotografia prezentuje piec Sanfeng do wypalania wegla drzewnego. Piec zlokalizowany jest w Poludniowej czesci Baoshan gdzie wystepuja drzewa Akacji Tajwanskiej (lac.: Acacia confusa, chin: 相思樹), ktora jest gatunkiem dosc szybko rosnacym o wysokiej jakosci drewnie, swietnie nadajacym sie do produkcji m.in. wlasnie wegla drzewnego. W przeszlosci wiekszosc domostw w rejonie byla ogrzewana wlasnie takim weglem, i piece takie jak ten stanowily istotny komponent lokalnej ekonomii. Przemysl drzewny dzialal na Tajwanie od okolo 1926., a drzewo Akacji Tajwanskiej bylo w jego ramach waznym zrodlem drewna. Chociaz w praktyce wegiel drzewny mozna teoretycznie wyprodukowac z dowolnego drewna, to pochodzace z drzewa Akacji Tajwanskiej uznaje sie za szczegolnie jakosciowe poniewaz produkowany z niego wegiel prawie nie emituje dymu. Od roku 1981 wlasciciele domow zaczeli podlaczac instalacje gazowe w zwiazku z czym znaczenie piecow zaczelo nieuchronnie zanikac. Zachowalo sie jedynie kilka, jako "ciekawostki" o niewelkim znaczeniu rynkowym (zmniejszne zapotrzebowanie na wegiel). Kiedy odwiedzilem Piec byl on zapieczetowany, i wydobywal sie z niego gesty dym, w zwiazku z czym zakladam ze wlasnia trwala produkcja wegla. Na zdjeciu znalezionym w internecie piec byl otwarty i nie bylo zadnego dymu. Obecnie wegiel drzewny wykorzystuje sie typowo do grillowania.
Ten konkretny piec nazywal sie w przeszlosci Yong-Xing (Chin.永興炭窯). W Hsinchu takich jak ten piecow zachowalo sie bardzo malo. Jest wykonany z gliny lessowej i niejako dobudowany do zbocza wzgorza w celu wzmocnienia konstrukcji. Przy budowie pieca najpierw wybierano material na gline, a nastepnie rozkladano jego porcje na ziemi i pozwalano po nim chodzic krowom przez wiele dni dopoki material nie uzyskal odpowiedniej twardosci. Dach wykonany jest z trawy. Pojedynczy piec jest w stanie wyprodukowac 2000 do 3000 kg wegla drzewnego w trakcie jednego procesu - w zaleznosci od rozmiarow uzytego drewna oraz dokladnego rozmiaru samego pieca. Standardowo wypala sie 60-centymetrowe drwa. Najpierw drewno sie spala wewnatrz pieca, a nastepnie poki nadal gorace zapieczetowuje sie je na okolo 20 dni (zrodlo). 
Jest to naprawde ciekawe do odwiedzenia miejsce zwlaszcza przy okazji podrozy gdzies indziej. Prezentuje sie oryginalnie i interesujaco, nieco tradycyjnie, i jest nawet miejsce na grilla, poniewaz parcela dookola jest uporzadkowana, znajduja sie tutaj drewniany stol i lawy w cieniu drzewa. Krotki posilek albo chociazby filizanka herbaty w atmosferze wsi i przy zapachu dymu ze swiezego drewna moze sie okazac interesujacym punktem programu w wycieczce w okolicach Hsinchu. A po powrocie do domu fajnie jest zrzucic na komputer fotki na tle tak nietypowej budowli.

Ponizej kilka zdjec pieca Sanfeng:





3. Starowka w Fuxing (Chin. 富興老街)
Nastepny przystanek na trasie mial miejsce tuz przed dotarciem do jeziora Emei, w niewielkiej miejscowosci Fuxing. Tutejsza starowka, bynajmniej tego dnia, prezentowala sie niezmiernie skromnie, tym barziej w porownaniu z odwiedzana na koniec dnia starowka w Beipu, ale znajduje sie tutaj, przy samej drodze,  naprawde ladna swiatynia Longsheng (Chin. 隆聖宮), ktora ostatecznie stala sie powodem postoju na trasie pomiedzy piecem Sanfeng a jeziorem Emei. Swiatynia zosalauszkodzona brzez sasiednia budowe w roku 1997 i odbudowana w 1999. Na zewnatrz przed glownym wejsciem leza jeszcze oryginalne kolumny wspierajace niegdys oryginalna swiatynie. Dowiedzialem sie pozniej, ze jest to dosyc slynna swiatynia w Emei wybudowana przez ludnosc Hakka. Poza swiatynia natomiast nie znalazlem na starowce w Fuxing nic wiecej wartego wspomnienia na blogu. Jestem jednak sklonny uwierzyc, ze w weekendy i swieta miejsce to moze tetnic zyciem. Ja jednak zwiedzalem w dzien powszedni. A ponizej zdjecia:







Czesc druga nastapi w kolejnym wpisie na blogu juz niedlugo...

1 komentarz:

  1. Krzysztofie, powiem Ci, ze ciekawe miejsca odwiedzasz :) Odezwij się do Misiosława, bo coś ciężko się spiknąć to poopowiadasz co tam słychać.

    OdpowiedzUsuń